امروز: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پژوهش معماری مساجد

پژوهش معماری مساجد دسته: معماری
بازدید: 40 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 28 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 21

پروژه معماری مساجد

قیمت فایل فقط 10,000 تومان

خرید

پروژه معماری مساجد

مساجد

كلیات

آن چه كه مسجد را مسجد می‌كند فقط دیواری است كه به دقت در جهت قبله قرار می‌گیرد، یعنی به طرف كعبه در مسجدالحرام كه در شهر مكّه واقع است. هیچ نوع سقفی، هیچ نوع ابعاد خاصی، و هیچ نوع دیوار در بر گیرنده‌ای لازم نیست و به هیچ نوع امكانات عبادی جنبی نیاز ندارد. در واقع می‌توان گفت كه حتی به آن دیوار هم احتیاجی نیست. از پیامبر ‌‍[ص] روایت است كه فرمود: «هر جا كه نماز بگذارید، همانجا مسجد است». از این رو، در سراسر جهان اسلامی و تا به امروز، همین كه وقت نماز فرا می‌رسد مؤمنان دست از كار می‌كشند، رو به قبله می‌كنند و در همانجا نماز می‌گذارند.

بدیهی است كه مسلمانان از همان روزهای نخست اقدام به ساختن مساجد كردند و به تبع افزایش تعداد مساجد، اشكال معماری نیز رو به گسترش نهاد.

مسجد به تمام معنی بنائی است اسلامی و از این دیدگاه، جلوه‌گاه كلیة رمز و رازهای معماری اسلامی به شمار می‌آید. علاوه بر آن، جهان سده‌های میانه مسلمان، نظیر اروپای قرون وسطی، جامعه‌ای خدامدار بوده است و مسجد بیان طبیعی آن. لذا بررسی دقیق عملكردهای این بنا ما را به فهمی عمیق از كاركردهای این بنا ما را به فهمی عمیق از كاركردهای فرهنگ اسلامی می‌رساند.

قیمت فایل فقط 10,000 تومان

خرید

برچسب ها : پژوهش معماری مساجد

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر